Bunt młodości według Salingera przedstawia bohater powieści „Buszujący w zbożu” Holden Caufield. Holden to charakterystyczny buntownik, sympatyczny i beztroski – kultowa postać amerykańskich nastolatków. Ten awanturnik, marzyciel, romantyk, doskonały obserwator i komentator otaczającego go świata jest postacią nietuzinkową, symbolem młodości, świeżości.

Bowiem Holden protestuje wobec świata dorosłych, który uważa za kompletnie sztuczny, udawany, przyziemny. Nie znosi praw, jakimi rządzi się życie dojrzałego człowieka, brzydzi się jego specyficznym zakłamaniem, a jeszcze bardziej rutyną, na jaką jest skazane bycie dorosłym. Męczy go wszystko, co prowadzi do bycia dorosłym, dlatego wciąż zmienia szkoły, nie uczy się, bawi się, buntuje, nie chce dowodzić swojej inteligencji, a należy dodać, że takową posiadał naprawdę niemałą.

Zdaje się, że bunt Holdena to ciągła ucieczka przed odpowiedzialnością, chęć permanentnego bycia dzieckiem, jakby na wzór Piotrusia Pana. Bunt wobec wszystkiemu, co jest sprzeczne z byciem wolnym, m.in. wobec szkoły, która „podcina skrzydła”, krzywdzi kreatywność, indywidualność. Holden jest buntownikiem bardzo uczuciowym, emocjonalnym. Chciałby prometejsko poświęcić siebie dla ratowania niewinności, dziecięcej czystości, nieskazitelności. Widzi siebie w roli „strażnika”, który buszuje w zbożu nad urwiskiem i chroni dzieci przed upadkiem w przepaść dorosłego życia. Caufield musi się jednak liczyć z tym, że wkrótce jednak sam zmierzy się z dorosłością, przed którą tak zawzięcie uciekał. Zapewne jest, że Holden nigdy nie zrezygnuje z ideałów młodości, dobra, prawdy i miłości.